Akıncı Taarruz İHA’nın İlk Uçuşu Ekim’de

Kendine özgü yapay zeka sistemine sahip Akıncı Taarruz İHA’nın ilk uçuşunun ekim ayı içerisinde yapılması planlanıyor. TEKNOFEST İstanbul’da görücüye çıkan milli İHA’nın uçuş tarihini 3T Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar açıkladı.

Bayraktar yaptığı açıklamada daha önce ABD gibi ülkelerden alınan İHA ların ülkemizde üretilmesiyle maliyetin 5 kat düşürüldüğüne dikkat çekti. Havacılık sektöründe önde gelen ülkelerden olan Ukrayna’ya dahi İHA ihraç edilmesinin sektörde ne derece ilerlediğimizi gösterdiğine vurgu yaptı.

Akıncı İHA’nın dikkat çeken özellikleri arasında 20 metrelik kanat açıklığını sağlayan bükümlü kanat yapısı, yeni nesil akıllı sistemlerle donatılmış olması ve bu sayede çevresel koşulların farkında olacak olması, kullanıcısına ileri düzeyde uçuş imkanı sağlaması yer alıyor.

Operasyonel anlamda incelendiğinde çok sayıda akıllı mühimmat taşıyabilecek olan Akıncı İHA’nın irtifası 40 bin fit olacak ve 24 saat havada kalabilecek. Faydalı yük taşıma kapasitesi ise bin 350 kilogram olarak dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir