Çin Hükümetinden Gençlere Video Kısıtlaması

Çin ülkede gençlerin giderek artan video izleme bağımlılığına karşı harekete geçti. Çin hükümeti ve Çin İnternet İdaresinin yürüttüğü ortak çalışmayla gençlerin video izlemelerine sınırlandırma getirildi.

Çin hızla artan internet ve video izleme bağımlılığına karşı gençlerin video izleme sürelerine kısıtlama getirme kararı alındı. Çin video yayın platformlarından yaklaşık 50 platform uygulamalarına “genç kullanıcı” modunu kullanıma sunacaklar. Uygulamaya genç kullanıcı olarak giriş yaptıktan sonra günlük video izleme süreleri 40 dakikayı aşamayacak. 40 dakikadan sonra kullanıcı sistem tarafından çevrimdışı bırakılacak.

Genç moduna giriş yapmadan uygulamayı kullanan kullanıcının uygulama içi hareketleri, lokasyonu, daha önce izlediği videoların algılanmasıyla otomatik olarak genç moduna yönlendirileceği belirtiliyor.Günlük video izleme sınırının yanı sıra alınan kararla saat 22:00-06:00 arasında genç kullanıcılar video izleme platformlarında online olamayacaklar. Dijital platformlarda fazla vakit geçiren gençlerin göz şikayetlerinin artması da gündem olmuştu.

Çin İnternet idaresi son bir yıldır gençlerin internet kullanımı azaltma anlamında önemli adımlar atıyor. Video izleme kısıtlamasının ardından yeni düzenlemelerinde açıklanması bekleniyor. Çin’in attığı adımlar tüm ülkelere örnek teşkil edecek şekilde ilerliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir