Dünyanın En Küçük Kamerası Hangisi?

Teknolojik ürünlerin her geçen gün özellikleri artarken boyutları da benzer oranda küçülmeye başlıyor ve daha zarif bir görüntüye sahip oluyorlar. Ancak şimdi bahsedeceğimiz görüntü kayıt cihazı diğerlerinden çok farklı, bu görüntü kayıt cihazı dünyanın en küçük kamerası olarak Guinness Rekorlar Kitabına girdi. Guinness Rekorlar Kitabı bu kamerayı ticari olarak kullanılabilen en küçük görüntü sensörü olarak tanımlıyor.

Dünyanın en küçük kamerası olarak nitelendirilen bu kameranın üreticisi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde faaliyet gösteren cep telefonu, bilgisayar ve görüntü kayıt cihazları üreticisi OmniVision Technologies Inc. OmniVision tarafından üretilen OmniBSI TM ve piksel teknolojisine sahip bu kameranın modeli OV6948.

Dünyanın En Küçük Kamerasının Boyutları Nedir?

Şimdiye kadar üretilen en küçük kamera olarak nitelendirilen OmniVision OV6948 0,575 mm x 0,575 mm x 0,232 mm boyutlarında ve bir kum tanesini andırıyor.

OmniVision OV6948’in Özellikleri

Kum tanesi büyüklüğündeki bu kamera 1/36 inç optik formatta saniyede 30 kareye kadar 200 x 200 piksel çözünürlükte video kayıt yapabiliyor. Bu açıdan bakıldığında oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olduğu görülebiliyor. Ayrıca 1000 mV / lux-sn’lik olağanüstü ışık duyarlılığı ve tescilli sensör teknolojisi ile renk kalitesi ve görüntü netliği sağlıyor ve kaydettiği görüntüleri 4 metreye kadar iletim imkanı sağlıyor.

Dünyanın En Küçük Kamerası Hangi Amaçla Kullanılacak?

Ticari olarak kullanılabilen en küçük kamera sensörü olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren OmniVision OV6948 kalp damar, ağız ve diş, veterinerlik başta olmak üzere sağlık sektörünün bir çok alanında kullanılabilecek. Bu minik kameralar sağlık sektörünün yanı sıra endüstriyel ve adli amaçlarla da kullanılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir