E Devlet’e Nasıl Girilir

Çeşitli kamu hizmetlerini elektronik ortama taşıyan e-devlet uygulamasına 2006 yılında geçildi. 2006 yılından bu yana verdiği hizmetlerin arasına gün geçtikçe yenisi ekleniyor. Peki e-devlet şifresi nasıl alınır? Sisteme giriş yapabilmek için istenen bilgiler nelerdir? Tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Sistemine Giriş Yapma

E-Devlet sistemine www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden giriş yapabilirsiniz. E- devlet uygulaması app store ve play store da yer almaktadır. Sisteme giriş için sizden kimlik numaranız ve şifreniz istenecektir.

Şifre Nasıl Alınır, Şifremi Unutursam Ne Yapmalıyım?

Sisteme giriş için ilk kez alınacak şifre için ptt iş yerlerine müracaat edilmesi gerekiyor. Ptt merkezinden 2 tl karşılığında şifre vatandaşlara teslim edilmektedir. Bu şifreyle sisteme girdikten sonra yeni şifre belirlemeniz istenecektir. Yeni şifre belirledikten sonra sistemde yer alan güncel cep telefonu numaranızı ve e-posta adresinizi kaydedip onaylamanızı tavsiye ederiz. Şifrenizi unuttuğunuzda bu kanallar yoluyla yeni şifreniz size gönderilecektir. Sisteme cep telefonunuzu yada e-posta adresini kaydetmediğiniz takdirde yeni şifre için tekrar ptt şubesine başvurmanız gerekecektir.

Sisteme Alternatif Giriş Yöntemleri

E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapamıyorsanız sistem size alternatif giriş yöntemleri sunuyor. Bunlar arasında mobil bankacılık ve internet bankacılığı şifresi yer alıyor. Müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı şifresini kullanarak e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Diğer giriş yöntemleri ise mobil imza, e imza ve kimlik kartı uygulaması yoluyla giriştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir