Enerji Kapasitesini 3 Kat Artıran Pil Teknolojisi

Ağırlığı ve hacmine göre sağladığı enerji kapasitesiyle ön plana çıkan Lityum iyon (Li-ion) pillerin kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Peki lityum iyon pil nedir? Kullanım alanları ve genel özellikleri nelerdir?

Lityum iyon piller kullandığımız her türlü teknolojik cihazda enerji sağlayıcı olarak kullanılıyor. Özellikle taşınabilir dizüstü bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi cihazlarda kullanılan teknoloji enerji kapasitesini 3 kat daha artırdı. Bataryada aranan en önemli özellikler güvenli ve enerji devamlılığı olarak kabul ediliyor. Li-ion pil teknolojisinde de yapılan çalışmalar bu yönde şekilleniyor. Devam eden araştırmaların hedefi teknolojiyi güvenilirlik ve enerji devamlılığı olarak geliştirerek günlük hayatımızda daha fazla yer almasına imkan sağlamak olarak belirtiliyor.

Şarj kolaylığı

Li-ion pili şarj etmek için tamamen boşalmasını beklemek gerekmiyor. Şarj olurken tam kapasite dolmadan cihazı şarjdan almak da pil kapasitesini olumsuz etkilemiyor. Bu piller kullanılmadığı zamanlarda da enerji kaybı diğerlerine göre daha yavaş oluyor.

Li-ion pilin güvenliği

Bu piller doğrudan güneş ışığına ya da yüksek ısıya maruz bırakılırsa patlama riski taşırlar. Sıcak havalarda otomobilde bırakılan cihaz da tutuşma ve patlama riski taşımaktadır.

Lityum iyon pillerin grafit anotlarının mucidi 66 yaşındaki Faslı bilim adamı Rachid Yazami açıklamalarında geliştirilen teknoloji sayesinde geçmişten günümüze lityum iyon pil teknolojisinin enerji kapasitesini 3 kat artırdığına vurgu yaptı. Birçok araştırmacı gibi Yazami de çalışmalarına devam ettiğini belirterek li-ion pil teknolojisinin gelecekte elektrikli otomotiv gibi araçların vazgeçilmezi olacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir