Fotoğraf Makinesinin İcadı ve Tarihten Çekilen İlk Fotoğraf

Fotoğraf kelimesi Yunanca Photos(ışık) ve Graphos(çizmek) kelimelerinden oluşmakta ve ışıkla çizmek anlamına gelmektedir. Fotoğraf çekme bugün 7’den 70’e herkesin ama amatör ama profesyonel anlamda yapabileceği basit bir eylem haline geldi. Ancak fotoğraf çekme gibi basit bir eylem dahi binlerce yıl içerisinde birçok insanın katkıları ile bugünkü anlamını kazandı.

Fotoğraf Makinesinin İcadı

Fotoğraf makinesinin icadına giden süreçte ilk adım optik biliminin kurucusu olarak bilinen müslüman filozof İbn-İ Heysem’in görme işleminin nasıl gerçekleştiğini ortaya koyması ile başladı. İbn-i Heysem görme işleminin yaygın kanının aksine gözümüzden çıkan ışıklardan değil evrendeki nesnelerden gözümüze yansıyan ışıklar ile oluştuğunu deneyi ile kanıtladı. Heysem deneyine tamamen karanlık bir odaya küçük bir delik açtı ve bu delikten yansıyan ışıkla birlikte karşıdaki görüntünün de duvara yansıdığını ortaya koydu. Heysem bu çalışma ile insan gözünün nasıl gördüğünü ortaya koymanın yanı sıra fotoğraf makinesi ve kameralarında icadına giden yolda ilk adımı atmış oldu.

İbn-i Heysem’in deneyi

Heysem’den sonra 1567 yılında Daniello Barbaro karanlık oda adını verdiği sisteme bir mercek ekleyerek karanlık odadan yansıyan görüntünün daha keskin olmasına yönelik çalışmalarda bulunmuştur. İlk fotoğraf makinesi tasarımı ise 1685 yılında Johann Zahn tarafından yapılan ve camera obscura adı verilen bir çizimle ortaya konmuştur. Bu çizimde ilk fotoğraf makinelerinin tasarımında öncülük etmiştir.
Johann Zahn Camera Obscura çizimi

Tarihten Bilinen İlk Fotoğraf

Tarihte bilinen ilk fotoğraf 1814 yılında Fransız mucit Joseph Nicephore Niepce’in evinin penceresinden çektiği görüntüdür. Çokta net olmayan bu fotoğrafın çekimi 8 saat sürmüştür. Bu fotoğraf bilinen ilk fotoğraf olarak tarihe geçmiştir. Bilinen ilk insan fotoğrafı ise Louis Daguerre tarafından 1838 yılında Paris’te çekilmiştir. Bu fotoğrafta da bir sokakta ayakkabısını boyatan kişi ve boyacı gözükmektedir.

Tarihte bilinen ilk fotoğraf

Tarihte bilinen ilk insan fotoğrafı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir