Yapay Zeka Temalı Filmler

Yapay zeka geçmişten günümüze bilim dünyasını meşgul ettiği kadar sinema sektöründe de popüler bir tema haline gelmiştir. Bilim insanlarının yapay zeka alanında çalışmaları ilerledikçe bu gelişmeler senaristlere ve yapımcılara da ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Geçmişten günümüze yapay zeka temalı filmleri sizin için derledik.

1. Metropolis (1927)

Alman yapımı olan Metropolis filminde yapay zekayı ön plana çıkaran bizler gibi konuşan, hisseden robotlardır. Filmin genel teması toplumu ikiye ayıran işçi sınıfı ve konforlu bir hayat yaşayan üst sınıf arasında yaşanan farklılıklardır. Bu farklılaşma ortaya konan bir aşk ile uzlaştırılmaya çalışılacaktır.

2. 2001: Uzay Macerası (1968)

Yayınladığı dönem şartlarına göre efektleriyle ve çekim kalitesiyle öne çıkan 2001: Uzay Macaerası isimli filmin temaları arasında; yapay zeka, modern teknolojinin inanılmaz hızlı gelişimi ve insan evrimi yer alıyor.

3. Terminator 1 (1984)

Terminator serisinin ilk filmi olan Terminator 1’de 2029 yılında robotların dünyayı tamamen ele geçirme isteği insanlığı yok olma tehlikesiyle başbaşa bırakmıştır. Robotların ve makinelerin karşısında bir grup direnen insan grubu kalmıştır. Robotların en güçlüsü Terminator geçmişe giderek geleceğe yön vermeye çalışacaktır.

4. Robocop (1987)

Şehri yöneten dev şirket suçlarla mücadele için bir robot üretir. Üretilen robotun başarısızlığı şirketin imajını olumsuz etkileyecektir. Bu durumu düzeltmek için farklı çalışmalar yapılacak fakat başarı sağlanabilecek mi?

5. Matrix (1999)

Yaşanan iki gerçeklikten biri rüya diğeri ise Matrix’tir. Matrix yaşamın ötesinde olanı temsil eder. Filmde gerçeği arama üzerine geçecektir. Neo gerçeği arama yolunda farklı dünyaya gitme yolunu bulacak ve Matrix hakkında bilgiler edinecektir.

6. Interstellar (2014)

Dünya yaşanılamaz hale geldiğinden yıldızlarası geçiş ihtiyacı doğmuştur. Yaşam aranılan gezegenlere astronotlar ve yapay zekaya sahip robotlar gönderilir. Alınan sonuçlar doğrultusunda yaşamı başlatacak ilk gruplar belirlenen gezegenlere gönderilir.

7. Chappie (2015)

Devletin baskıcı tutumunu desteklemek için kullandığı polis robotlardan biri bir çete tarafından çalınır. Yazılımcı Deon robotu yeniden programlayarak kendi adına düşünen ve hisseden bir robot yapmayı başarır. Chappie insanlığa karşı tehdit oluşturur.

8. AlphaGo (2017)

Google Deepmind tarafından geliştirilen ve go oyunu oynayan alphago isimli bilgisayar programının 2016 yılında dünyadaki en iyi alphago oyuncusu olan Lee Sedol’la karşılaşmasının gerçek hikayesini konu edinir.

9. Alita: Savaş Meleği (2019)

Alita (Rosa Salazar), kim olduğunu veya nereden geldiğini bilmediği bir halde, tanımadığı bir gelecekte uyanır. Eşi benzeri görülmemiş dövüş yeteneklerine sahip olduğunu fark eden Alita, geçmişine dair bir ipucu elde eder. Tehlikeli insanlarla mücadele eden Alita, arkadaşlarının, ailesinin ve dünyanın kurtarılmasında kilit rol oynayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir