Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Günümüzde adını sıklıkla duyduğumuz fakat içeriği hakkında pek bilgi sahibi olmadığımız yapay zeka oldukça akıl karıştırıyor. Bir kesim yalnızca faydalarını ele alarak gerekliliğini savunurken bir kesim işsizlik gibi bir çok konuda endişe duyarak karşı çıkmaktadır. Peki bu kadar tartışmaya sebep olan bu yapay zeka nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır? Günümüzde hangi alanlarda kullanılmaktadır? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bir bilgisayarın veya bilgisayarın kontrolündeki robotların aldıkları verilere göre kendi kurallarını koyma onları zamanla iyileştirme aynı zamanda insan zekasını taklit etme kabiliyetine yapay zeka denir.

Nasıl ortaya çıkmıştır?

Yapay zeka konusunda ilk adım Alan Turing tarafından 1943 yılında atılmıştır. Alan Turingin ilk düşündüğü şey makinelerin düşünüp düşünemeyeceği sorusudur. Meşhur Turing testinde bir insanın zekasını belirleyen etkenlerden biri olan dil yeteneklerini seçmişti. Test şöyle olacaktı, bir perdenin arkasında makine bir perdenin arkasında da insan olacak ve siz çeşitli sorularınızla hangisinin insan olduğunu bulmaya çalışacaksınız. O zamandan bu zamana yapay zekanın insanın zekasıyla kıyaslandığı birçok yarışma ve oyun olmuştur ve çoğunda yapay zeka kazanmıştır. (1997 yılında dünyanın en iyi satranç oyuncusunu yenmesi gibi) Turingin fikirleri bilgisayar alanını hareketlendirmiş ve 1970’lerde Mıcrosoft, Ibm gibi şirketler bilgisayar üretmeye başlamışlardır. Daha sonra yapay zeka çalışmaları ağırlık kazanmıştır.

Yapay zekanın en önemli uygulama alanları

Ses tanıma; yapay zekalar sesi tanıyıp anlayıp cevap vermektedir. En basit örnek ise akıllı telefonlarımızda bulunan Siri, Cortana gibi uygulamalardır.

Görüntü işleme; hareket eden sürücüsüz araç.

Doğal dil işleme; google gibi arama motorlarında “Bunu mu demek istediniz” gibi cümlelerle arama algoritmaları geliştiriliyor.

Muhakeme; bir davada hakimin suçluyu ayırt etmesi muhakeme yeteneğine bağlıdır. Yapay zeka verileri ve delilleri süzerek suçluyu ayırt edebilmektedir.

Yapay zekanın avantajları

Bir müzik parçasını dinler ve bunları başka müzik parçalarıyla eşleştirir. Görüntüleri tanır, sınıflandırır. Yüzleri, konuşmaları, nesneleri tanır, aklında tutar. Veriler hakkında kararlar alır. Robotik çalışmalarda kodlama yoluyla bağlantı sağlar. Zaman tasarrufu, sistem güvenliği ve şirketlere inovasyon sağlar.

Yapay zekanın dezavantajları

Yapay zeka geliştikçe bir çok iş kolu ve mesleğe ihtiyaç duyulmayacak ve böylece işsizlik artacaktır.

Sistematik çalıştıkları için hata paylarının sıfır olduğu düşünülse de durum böyle değildir. Ve bir hata sonucunda ülkeye ve şirkete çok ağır zarar verebilirler.

Yapay zeka programları şimdilik verileri toplamak amacıyla insana ihtiyaç duymaktadır ancak daha ne kadar bu ihtiyaç devam edecek bilemiyoruz. Örneğin facebook yapay zeka birimleri pazarlama konusunda yararlanmak için chatbotlar geliştirmiştir. Fakat robotlar görevi yerine getirmeyerek birbiriyle iletişim kurmaya çalışmışlardır. Bunun üzerine robotlar kapatılmıştır.

Sonuç olarak bilimden uzak kalmamalı fakat bilimi dünyayı iyileştirmek güzelleştirmek adına bir araç olarak kullanmalıyız. Diğer türlü bilimin ve teknolojinin esiri olmuş olmaktan da çok da mutlu olamayacağımız aşikar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir